Ex-Directors

...
Mr. G. Mueen-ud-Din,S.Pk

(1948 – 1950)

...
Mr. A. K. Malik

(1950 – 1951)

...
Mr.G.Burgess,CMG,CIE,OIBE,CSP

(1951-1959)

...
Mian Amin-ud-Din

(1959 – 1961)

...
Mr. A.A.Hameed,SQA

(1961 - 1965)

...
Mr. S. Ghias-ud-Din Ahmad, SQA

(1966)

...
Mr. Abdul Majeed, SQA

(1966 onwards)

...
Syed Muhammad Qasim Rizvi

...
Syed Mehdi Hasan

(05.04.1971 - 15.08.1975)

...
Mr. M. Zulfiqar

(21.11.1975 - 27.03.1976)

...
Mr. S.M.A. Sabzwari

(29.03.1976 - 11.03.1977)

...
Dr. M. Fazil Khan

(12.03.1977 - 10.10.1978)

Ex-Director Generals

...
Mr. Zahur Azar

(15.06.1978 - 20.12.1978)

...
Mr. Inayatullah

(1979 - 09.05.1982)

...
Sheikh Manzoor Ilahi

(10.05.1982 - 10.05.1986)

...
Mr. A. Z. Faruqui

(24.06.1986 - 31.05.1989)

...
Dr. Muhammad Tariq Siddiqui

(11.07.1989 - 03.05.1992)

...
Mr.M.Hayat Ullah Khan Sumbal

(22.09.1992 - 12.10.1993)

...
Mr. Muhammad Parvez Masud

(12.10.1993 - 26.11.1996)

(06.04.1998 - 07.09.2001)

...
Dr. Muhammad Amjad

(26.11.1996 - 05.11.1997)

...
Mr. Khalid Jawed

(06.11.1997 - 06.04.1998)

...
Mr. Khalid Mahmood

(27.10.2001 - 15-08-2003)

...
Mr. Abdur Rashid Khan

(15.08.2003 - 15.05.2004)

...
Mr. Ghiasuddin

(17.05.2004 - 26.12.2005)

...
Maj.Gen.(Retd) Sikandar Shami

(26.04.2006 - 28.04.2008)

...
Mr. Amjad Ali Khan

(09.07.2008 – 30.07.2010)

...
Mr. Khalid Sultan

(30.07.2010 – 30.06.2013)

...
Ms. Farkhanda Wasim Afzal

(01.07.2013 – 03.03.2014)

...
Ms. Arifa Saboohi

(29.04.2014 – 29.01.2017)

...
Mr. Maroof Afzal

(30.01.2017 – 10.10.2017)

...
Mr. Fawad Hasan Fawad

(04.06.2018 – 05.07.2018)

...
Mr. Suhail Aamir

(20.08.2018 – 27.04.2020)

...
Dr. Sajid Yoosufani

(11.08.2020 – 14.03.2021)